26 Ekim 2018 Cuma

Ana Sayfa » , , , » Migren Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

26 Ekim 2018 Cuma
baş ağrısı migren ağrısı
Migren Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Bir baş ağrısı tipi olan migren hastaların günlük hayatlarından iş hayatlarına kadar her alanda çeşitli sıkıntılara neden olabiliyor. Işığa, sese hassasiyet, hareket ettikçe ağrının artması, bulantı ve kusma gibi çeşitli sıkıntılar da çoğu zaman hastaya eşlik ediyor. Ağrının sıklığına bağlı olarak migren episodik ya da kronik olarak değerlendirilebiliyor.
Bazı hastalarda migren ağrısı başlamadan önce 5 dakika ila 60 dakika arasında sürebilen bir aura atakları yaşanabiliyor. Nörolojik bir bozukluk olarak değerlendirilen bu aura ataklarında hastalar konuşurken doğru kelimeleri bulamadıklarından, karıncalanma ya da uyuşukluk hissi yaşadıklarından da yakınıyor. Genellikle bu ciddi baş ağrısı 4 aşamada ortaya çıkıyor.

Migren Tedavi Edilebilir mi?

Migren tedavisinde pek çok farklı ilaç kullanılabiliyor. Hastanın yaşadığı şikayetleri ortadan kaldırmaya, hastanın yaşadığı ağrıyı azaltmaya ya da ortadan kaldırmaya yönelik olarak ilaç seçimi hekim tarafından yapılıyor. Aynı zamanda migren tedavisi epilepsi ilaçları ya da depresyon ilaçları gibi çeşitli ilaçların kullanımı ile de gerçekleştirilebiliyor. Bu tedavi kapsamında kullanılan ilaçları iki farklı kategoride değerlendirmek mümkün. Bunlar ağrıyı kesmeye yönelik ilaçlar ve koruyucu nitelik taşıyan ilaçlardır.

Bu arada son yıllarda botoks da migren tedavisinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Botoksta kullanılan materyal, ağrıyı başlayan kimyasal ileticileri bloke edebilme özelliğine sahip. Bu nedenle hastanın ağrı hissetmesini önleyebiliyor. Bir anlamda ağrının beyne henüz ulaşmadan kontrol edilmesini sağlıyor. Çok sayıda kişi için bir umut olan botoks herkese uygulanamaz. Bazı kişilerin bu uygulama için uygun olmadığını belirtebiliriz.

Kronik migren durumunda botoks tedavisi ilk bir yıl içerisinde 3 aylık periyotlar halinde gerçekleştiriliyor. İlk bir yıl tamamlandıktan sonra hastanın durumuna ve şikayetlerine göre yeniden bir periyot planlaması yapılıyor. Eğer migren hakkında her türlü bilgiye hemen ulaşmak isterseniz Acıbadem web adresine tıklayabilirsiniz.

Acıbadem internet sitesinde özellikle migrende uygulanan botoks tedavisi hakkında her türlü bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Bu tedavinin nasıl uygulandığı, kimlerin bu tedavi için uygun aday olduğu gibi tüm sorularınıza kolayca yanıt bulmanız mümkün olacak. Çeşitli video içerikler de sağlık kuruluşunun internet adresinde yer alıyor.

2 yorum:

  1. güzel ve faydalı bir yazı teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. bu faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Botoksun migreni tedavi etmek için kullanıldığını bilmiyordum 🤗

    YanıtlaSil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar