20 Haziran 2018 Çarşamba

Siber Zorbalık Nedir

20 Haziran 2018 Çarşamba
Siber Zorbalık Nedir?
Günümüzde toplumsal olarak maruz kaldığımız pek çok doğal veya dijital sorundan bahsedebiliriz. Bunlardan en yaygını olan siber zorbalık bugünkü konumuz. En yaygın dememdeki sebep, gün boyunca elimizden düşmeyen telefon, tablet, dizüstü-pc bilgisayar vs. ile veya istemeyerek de olsa bir şekilde maruz kaldığımız dijital yoğunluk içerisinde internetin yaygın olması ve maalesef çoğu zaman bilinçsizce kullanılmasından dolayı; bazen direkt muhatabı olarak bazen de karşımıza çıkan durumlarda üçüncü kişiler olarak tanık olduğumuz durumların artık iç karartıcı duruma gelmiş olmasıdır.
Türlü şekillerde karşımıza çıkabiliyor siber zorbalık. Öncelikle kelime tanımıyla başlamak istiyorum.
Zorba: Gücüne güvenerek ve güç kullanarak başkalarının hakkını ele geçiren, başkalarının haklarına saldıran kimse.
Zorbalık: Zorbaya yaraşır davranışlar sergileme.
Siber: Bilgisayar ağlarına, internete ait olan veya sanal gerçeklik olarak tanımlanabilir.
Siber Zorbalığı da kendimce tanımlayıp yorumlayacak olursam; siber ortamda yani internet ortamında zorbalık yapma, başkalarının hakkına saldırma şeklinde bir tanımlamada bulunabilirim.

Zorbalığın başkalarının haklarına saldırma şeklinde ortaya çıktığından bahsetmiştim. Peki nedir başkaları olarak adlandırdığımız insanların hakları?
 • Birey olma, 
 • Kişilik haklarına saygı gösterilmesi, 
 • Yaşam hakkı, 
 • Dokunulmazlık, 
 • Özgürlük, 
 • İnanç özgürlüğü, 
 • Özel yaşam alanına-özel hayata saygı ve gizlilik,
 • Düşüncelerini dile getirme özgürlüğü vs. 
daha pek çoklarını sayabiliriz.
Bu haklar gerek kanunlar yolu ile gerekse toplumsal ve ahlaki değerler açısından bireylere tanınmış ve saygı duyulması gereken, hassasiyet gerektiren haklardır. Ama maalesef üzülerek görüyoruz ki; gerek doğal ortamlarda gerekse siber ortamda bu kişilik haklarına saldırılarda bulunulabiliyor. Psikolojik baskı yapmak, alaycı tutumları şaka gibi görmek, insanları rencide etmek, kaba tabirle her lafa her duruma karşı saldırıya geçmek için hazırda beklemek günümüzde sıkça yaşanan, normalleştirilmeye çalışılan, sonuçları düşünülmeden yapılan davranışlardır. Çokça görüyoruz bu durumları. Özellikle sosyal hesaplarda sıkça karşımıza çıkıyor. Gizli açılan hesaplarda -sözde- hiç kimse kendisini tanımadan istediği her şeyi başkalarına söyleyebileceğini düşünüyor insanlar. Hesap sahibi hakkını savunmaya geçerse eğer durum daha da seviyesizleştiriliyor siber zorbalık uygulamaya hazır olan kişi tarafından. "Seni takipten çıkarım." "paylaşmasaydın." "Sen düşüncelerini, hislerini paylaşıyorsan ben de bu şekilde yorum yapma hakkına sahibim." gibi örnekler arttırılabilir. Ne kadar acınası bir durum. Ve ciddi bir zaman kaybı. Keşke insanlar bunun yerine kitap okusa. Veya elimizin altındaki internet gibi bir imkanı iyiye kullanmak için çaba sarf ederek hem kendisine hem de topluma faydalı olsa.

Bir de bazı video veya oyunlarda (tablet veya telefondan ara sıra da olsa oğlum oyun oynuyor.) otomatik olarak başlayan ve şiddet içerek reklamlar var. Bu reklamlar sanal karakterlerden oluşuyor. Başka oyunların tanıtımını yapıyorlar. Ben oğluma asla şiddet içerikli oyunlar oynatmıyorum. Çok masumane bir- iki oyunumuz var ara sıra birlikte oynadığımız. Ama ansızın gelen şiddet içerikli oyunların tanıtımını görünce oğlum irkiliyor. Bazen sırf bu yüzden gece korkarak uyandığı da oluyor. Bu tanıtımı süresi dolmadan atlatamıyoruz. Üzülerek oğlumun korktuğuna tanık oluyorum. Bu da bizim açımızdan bir siber zorbalık. İnternetin bize dayattığı gizli şiddet.
Aslında bu konuda çok doluyum. Günlük hayatta ne çok karşılaşıyoruz bu gibi durumlarla. En çok da çocuklar için üzülüyorum. Yetişkinlerin de bu konuda yaşadığı sıkıntılar hiç de yabana atılacak şeyler değil. Ama bir şekilde belki kendimizi koruyabiliyoruz veya olumsuz etkilerinden, psikolojik etkilerinden pek de yara almadan çıkabiliyoruz. Ama gelin görün ki çocuklar için durum hiç de öyle değil. Aldıkları yaraları belki de ömür boyunca belleklerinin bir yerinde taşıyacaklar. Belki yaşadıkları siber zorbalık yüzünden daha içe kapanık, mutsuz bireyler olacaklar; belki de tam aksi daha asi, hırçın bireyler olacaklar. Daha da üzücüsü belki de bu zorbalığı onlar da başkalarına uygulayacaklar. Bu yüzden lütfen çocukları siber zorbalığın etkilerinden mümkün olduğunca koruyalım. İnterneti birlikte kullanmaya çalışalım. Mevcut zararlarını yaşlarına uygun bir şekilde az-öz olarak onlara anlatalım. Siber zorbalık yaptığına -özellikle sosyal alanda- tanık olduğumuz kişilere tepkimizi gösterelim. Bazen onları görmezden gelmek bile ciddi bir tepkidir. Cevaptan mutluluk duyarlar. Cevap vererek onlara fırsat vermemek de bir dışlama şeklidir.
Siber zorbalığın cezalandırılması gerek. Hukuksal anlamda düzenlenecek ceza veya yaptırımlar ciddi anlamda caydırıcı olacaktır. En başta yaptığımız siber zorbalık tanımından yola çıkarak son olarak diyorum ki hiç kimse bir başkasının hak ve hürriyetlerine saldırma hakkın sahip değildir. Sevgiyle kalın. 

12 yorum:

 1. benim de çok kafama takılan bir konuya değinmişsin tatlım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin hayatını bir şekilde etkiliyor siber zorbalık maalesef.
   Sevgilerimle.

   Sil
 2. çok haklısınız, uygulama aralarında giren reklamlardan ben de çok rahatsızım. ayrıca özelden mesaj atan münasebetsiz erkeklerden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siber zorbalar her hakkı kendilerinde görüyorlar. İnsanları rahatsız etmekten imtina etmiyorlar.
   Sevgilerimle.

   Sil
 3. Çağımızın en büyük sıkıntılarından birisi...

  YanıtlaSil
 4. Ne yazık...
  Garip bir şekilde doğurduklarına bakamayan ,hayvanlardan örnek alıp yeniden eski ayarlarına dönmesi gerekiyor insanlığın.
  Sevgiler. Çok değerli bir paylaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim fikirlerinizi paylaşarak verdiğiniz destek için.
   Sevgilerimle..

   Sil
 5. Teknolojinin kötü yan etkisi. Ne ondan vazgeçiyoruz ne de zorbalıktan kurtarabiliyoruz kendimizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh maalesef.. Bu kadar hayatımızda teknoloji.. İyi ve kötü yanlarıyla..
   Çok teşekkürler..
   Sevgiler.

   Sil
 6. Teknoloji diye kibarca isimlendirdiğimiz 'bağımlılıklarımız' ister istemez reeldeki problemlerin bu ortamda da meydana çıkmasına sebebiyet veriyor. Yani biz insanlar yazık ki her yerde, her ortamda aynıyız diye özetleyeyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. internet alanında var olanların aslında gerçek hayatta da var olduklarını bilmek çok üzücü. Bazen tüm bunlara karşı eli kolu bağlı kalıyor insan..
   Çok teşekkür ederim bu kıymetli yorumla destek verdiğin için.
   Sevgilerimle..

   Sil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar