14 Kasım 2017 Salı

Ana Sayfa » , » Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuğum Yemek Yemiyor

14 Kasım 2017 Salı
çocuğum yemek yemiyor
Ali ana sınıfına başladı yıl. Benim gözüme zaten zayıf görünen, çok da iştahlı olmayan çocuğum bir de okulda aç kalırsa tasasına düştüm. Anneler genel olarak böyledir ya hani; çocuğum çok yemek yesin, yesin ha yesin. Koca koca tabakları beş dakikada lüplemesini isteriz çocuğun.O tabakta bir parça yemek kalmayacak. Biz annelerin kaygısını haklı buluyorum. Çocuğum iyi beslensin, hastalıklara karşı dirençli olsun, güçlü olsun, sağlıklı olsun vs.. Ama bir şeyi unutuyoruz. Her çocuğun beslenme alışkanlığı, sevdikleri sevmedikleri farklıdır. Kişilikleri gibi, fiziksel özellikleri gibi beslenme özellikleri de birbirinden farklı olabilir. Bu durumda çocuğumuzu anlayışla karşılamalı, sevmediklerinin yerine alternatifler üretmeliyiz.Sofra düzeni oluşturmalıyız. Günlük koşturmaca ve düzensizliklere feda etmemeliyiz ana öğünleri. Ben zaman içerisinde oğlumun sevmediği yiyecekleri yemesi konusunda ısrar etmemeye alıştırdım kendimi. Bana göre sağlıklı ve leziz ama onun için durum böyle değil. Sevmediği yemeğin yerine sevebileceği farklı sağlıklı yemekler hazırlıyorum. Bazen çok sevdiği bir yemeği de reddedebiliyor. Bu durumda reddettiği yiyeceği bir süre hazırlamıyorum onun için. Bir zaman sonra yine kendisi isteyebiliyor özleyince.
Bizler için de aynı şey geçerli değil mi aslında. Zaman zaman bazı yiyecekleri canımız istemeyebiliyor. Çocuklarımızla empati kurmakta sıkıntı yaşıyoruz. Bunun sebebi de sanırım bilinçaltımızdan gelen 'çocuğum bu yemeği illa ki yemeli', 'bu yemek sağlıklı, çocuğum bunu yesin', 'yemezse hasta olur' gibi sesler.

Geçen hafta oğlumun ana sınıfı öğretmeni ile ilk sınıf toplantımızı yaptık. Bu toplantıda öğretmenimizin yemek hususunda dile getirdiği sözler beynimde yeni bir ışık yanmasına sebep oldu. "Çocuğunuzun tabağına çok fazla yemek doldurmayın. Bu yemeği bitiremeyeceği için çocuğun gözü korkar. İştahla yemez. Ve tabağını bitiremediği için başarısızlık hissine kapılır. Tabağına yiyebileceği bir miktarda yemek koyun ve tabağını bitirerek 'başardım' duygusunu tatmasını sağlayın." Ne kadar önemli değil mi çocuğa başarı ve öz güven duygusu vermek. Yemek ile böyle bir bağlantı kurmamıştım ben yıllarca. Biz elimizde yemek tabağı ile 'bitireceksin' diyerek çocuğun peşinde dolaşmakla ne büyük hata ediyormuşuz. Hani dedim ya bazen çocuklarımızla empati kuramıyoruz diye; ben de istemem aslında tıkanmış olduğum bir vakitte birilerinin bana illa ki ye diye tutturmasını.
Bir dönem süt içmedi oğlum. Önceleri 'eyvah! oğlum süt içmiyor' diye çok kaygılandım. Meyve suyu tercih etti. Şimdilerde ise taze taze mandalina suyunu kendi elleri ile sıkıp içiyor. Aslında vücudun şifrelerine göre belki hareket ediyor. Neye ihtiyacı varsa onu seçiyor. Ben de genel sağlık durumunu gözlemlemeye devam ederek sakin kalmayı tercih ediyorum. 'İçeceksin, yiyeceksin' diye kovalamaca oynamıyoruz.

Elbette ki aşırı iştah kaybı, seçicilikten öte bir yememe,içmeme durumu, halsizlik, yorulduğu için oyunlardan uzak kalma gibi durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almalı.
Bir de hazır ve ambalajlı gıdalara değinmeden edemeyeceğim. Çocukların en büyük düşmanı hazır meyve suları, çikolata, şekerleme vs.. Çocuk bunları yiyip tıkandıktıktan sonra haliyle sağlıklı besinleri de reddediyor. Acıkınca aklına ilk olarak bu hazır gıdalar ve meyve suları geliyorsa bunun önüne geçmek için ana öğün saatlerinde çocuğun seveceği, yiyeceği bir yemeği mutlaka hazırlamış olmak gerek. Aksi halde çocuk yemeğin hazır olmasını beklemeden açlığını bu yiyeceklerle bastırmaya çalışacak ve sonrasında tıkandığı için ana yemeği yemeyecektir. Oğlum okuldan geldiğinde acıkmış oluyor ve hemen ağzına atacak bir şeyler arıyor. Bense hemen ana yemeğini yediriyorum. Tabi ki yediği kadar. Çünkü okulda da yemek ve meyve saatleri olduğu için bazen evde çok fazla yemek istemiyor. Sonrasında taze sıkılmış bir meyve suyu ve birkaç bisküvi ile günü tamamlıyoruz.
Çocuğu anlamak ve ona uygun alternatifler üretmek görevi biz ebeveynlere düşüyor.
Sağlık ve mutlulukla..

6 yorum:

 1. Kizim da yuvada hiç yemezdi. Neyse okula kendi beslenmesini götürüyor da yiyor hic olmazsa 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklımız hep çocuklarda kalıyor aslında.. Kendisine bir düzen sağlamış olması çok güzel..
   Sevgilerimle..

   Sil
 2. Bundan böyle tabağa koyduğumuz yemeğin miktarına da dikkat etmeli. Çok fazla koyduğumu düşünmüyorum ama ana okulu öğretmeninin söylediklerinden sonra olumsuz psikolojik ilişkilendirmeye sebep olmayı hiç istemem doğrusu.
  Empatide önemli. Birisinin bana elinde kaşık bir şeyleri zorla yedirdiğini düşündüm de hiç hoşuma gitmezdi doğrusu.
  Güzel bir konuya değinmişsiniz Nahide hanım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bezen bir toplantı sırasında insan ne kıymetli bilgilere ulaşabiliyor. Ben teşekkür ederim kıymetli yorumunuz için.
   Sevgilerimle...

   Sil
 3. Bütün türk annelerinin yaptığı şey aslında tabak elinde çocugun peşinden koşmak, öğretmen ne kadar güzel söylemiş. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yapıyorum bazen öyle çocuğum illa ki çok yesin diye..:)
   Çok teşekkür ediyorum..
   Sevgilerimle..

   Sil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar