12 Aralık 2016 Pazartesi

Fransa Plastik Kap Kullanımını Yasakladı

12 Aralık 2016 Pazartesi
plastik kapların zararları
Her yerdeler değil mi? Plastik kaplar mutfaklarda, marketlerde, okul kantinlerinde. Bir bardak çay içiminde bazen. Bazen paketlemede, saklayıp muhafaza etmede kullanıyoruz plastik kapları. Suyumuz pet şişede.. Kısacası hayatımızın tam da içinde. Ama bu ürünler yüzünden sağlığımızın tehlikede olduğunun farkında mıyız?
plastik kaplar zararlı
Zaman zaman bu konuda uzmanların ciddi uyarılarını duyuyoruz. Hele ki pet şişelerden su içme alışkanlığının (ki bunu hep yapıyoruz) ne kadar yanlış olduğunu sürekli dile getiriyor uzmanlar. Plastik ürünlerin doğada yok edilmesi en zor ürünler olduğunu da biliyoruz. Yine de kökten çözümler getirilmediği için plastik kaplar hala her yerdeler. Fakat bu kez Fransa'da bu konuda ciddi bir girişim söz konusu.
Fransa'da Yeşiller Partisi'nin meclise getirdiği 'plastik kap kullanımı yasağı' kabul edildi. Yasağın 2020'den itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi. 2020 yılında yürürlüğe girecek olan yasaya göre tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık gibi plastiklerin kullanımı ‘biyolojik materyalden yapılmadığı müddetçe' yasak olacak.
plastik kaplar yasaklandı
Benim aklımda yasak uygulanmışken hemen de yürürlüğe konsaydı fikri beliriverdi. Örnek teşkil etmesi açısından güzel bir adım. Ancak sanırım bu iş hiç de öyle kolay olmayacak. Bazı kesimler kararın Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğu görüşünde. Avrupalı paketleme üreticilerini temsil eden Brüksel merkezli bir organizasyon şirketi ise, bunun tüm kıtaya yayılmasından endişe duyuyor. Bu yüzden yeni yasaya karşı geleceklerini belirtiyorlar.
Çevre bilimciler ise ülkede, iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için alınan önlemler kapsamında önerilen yasağı destekliyor.
Bu durum nasıl sonuçlar verir, elbet ilerleyen zamanlarda bunu görmemiz mümkün. Ama özellikle biz hanımlar, anneler bu konuda bireysel adımlar atmak için geç kalmadan harekete geçmeliyiz. Mutfak raflarını gözden geçirmenin zamanıdır şimdi.

16 yorum:

 1. Oldum olası sevemedim plastiği ne var ne yok atmak lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle atıp, bazı alışkanlıklara da son vermek lazım.. Sonuçta şu plastik denen malzeme her ortamda karşımıza çıkabiliyor..
   Sevgiler..:)

   Sil
 2. Plastik hiçç sevmiyorum evimde de bulundurmamaya çalışıyorum ama mümkün olmuyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz kaçsak da o karşımıza çıkıyor maalesef..:( Bizim alışkanlıklarımızı gözden geçirip kararlı olmamız gerekiyor sanırım..
   Sevgiler.::)

   Sil
 3. Bu Fransa garip bir ülke doğrusu. Geçen yil gıdaların çöpe atılmasını yasaklamışlardi! Bu senede plastik kaplara yasak getirmişler! Fransa'dan milletvekili mi ithal etsek acaba?
  Şakayla karışık yazdım gerçi ama aldıkları kararlara saygı duydum. Bizimkiler böyle bir kararı hayatta uygulamayacaklarina göre bireysel olarak önlem almamız gerekiyor...
  Bu haberi yayalim duymayanlarda bilgi sahibi olsun.
  Teşekkürler Nahide hanım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizimkilerin böyle faydalı işlerle uğraşacak vakitleri yok ki..:)
   Kesinlikle bireysel olarak kararlı olmamız lazım plastiği hayatımızdan çıkarmak konusunda..
   Sevgiler..:)

   Sil
 4. Plastik kaplarda gıda maddesi saklamamaya özen gösteriyorum. Yalnız o kapların da kalitesi değişiyor. Daha iyi olanları derin dondurucuda saklama kabı gibi kullanıyorum.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka kaliteli ve sağlık standartlarına uygun olanı tercih etmek gerek.. Biz seçici olduğumuz müddetçe, daha iyisi yapılmaya çalışılacaktır..
   Sevgiler..:)

   Sil
 5. Ben plastik kapları çok kullanmamaya özen gösteriyorum ama o kadar hayatımızın içindeler ki! Hem her yerde geri dönüşüm kutuları olmadığı için güzelim camlar çöpe gidiyor! Ona da üzülüyorum. Halbuki onlar değerlendirilebilse plastiklerde bu kadar revaçta olmaz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef biz uzak durmaya çalışsak da o kadar çoklar ki.. Camın sağlıklı olduğu ile ilgili daha fazla bilgilendirici yayınlar yapılabilir mesela..
   Sevgiler..:)

   Sil
 6. güzel bir uygulama bende içeriğine dikkat ederek sağlıklı olanları kullanmaya çalışıyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilinçli tüketici olmak, sağlıklı olanı tercih etmek, üretici ve satıcıları da bu yola yöneltecektir..
   Sevgiler..:)

   Sil
 7. Evet bende çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Sadece bir an önce yürürlüğe girebilirdi. Burda aynı zamanda poşetlerde ücrete tabi, markete giderken de toplumun geneli poşetlerini yanında götürüyor bu da bir nevi temiz gelecek...
  dikkat çekip blogunda yer verdiğin için teşekkürler Nahidecim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temiz gelecek, çocuklarımızın geleceği için atılan bu adımları canı gönülden destekliyoruz. Devamlılığı, sürekliliği ve yayılması da çok önemli. İlave bilgilerle destek sağladığın için ben teşekkür ederim. Bölgede yaşayan biri olarak sizler bunun canlı temsilcilerisiniz..
   Sevgiler...:)

   Sil
 8. Plastik soğuk geliyor bana, hiç sevmem. Cam gibisi, ahşap gibisi var mı, asaletleri yeter. Evde var plastik bir şeyler, birkaç kevgir, birkaç saklama kabı belki ama sayıları azdır. Su olayı n'apılır bilemiyorum ama, fazla su içmesem de, içmem gerekiyor, her zaman bulunsun diye şişe şişe koyuyorum dolaba. ='(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak hayatımızdan çıkamıyorlar maalesef. Dikkatli ve seçici olmakta fayda var. Çok teşekkür ederim.
   Sevgiler..

   Sil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar