7 Ocak 2016 Perşembe

Ana Sayfa » , » Doğum Günü Pastası Hakkında İlginç Bilgiler

Doğum Günü Pastası Hakkında İlginç Bilgiler

7 Ocak 2016 Perşembe
Doğum Günü Pastası Hakkında İlginç Bilgiler
Doğum Günü Pastası Hakkında İlginç Bilgiler

İnsan hayatında belli başlı özel günler vardır. Yılbaşı, bayramlar, sevgililer günü ve evlilik yıl dönümü bu özel günlere örnek olarak verilebilir. Her insan için en özel ve kişisel kutlama günü ise kesinlikle doğum günüdür. Bu özel gün, dünyaya gelindiği günü onurlandırmak adına kutlanır. İnsanın bu özel günde sevdiklerinden hediyeler alması, onlardan güzel sözler duyması kendini şanslı hissettirir. Doğum günlerinin bazı ritüelleri vardır. Bu özel günde insanlar sevdikleri ile bir araya gelir ve keyifli vakit geçirir. Sevildiğini hissetmek doğum gününü daha da özel kılar. Doğum günlerinin vazgeçilmez ritüeli ise kesinlikle doğum günü pastasının üflendiği andır. Birçoğumuz doğum günlerimizde neden olduğu bilmeden pasta üfler ya da sevdiklerimize pasta alırız. Hâlbuki bugünde doğum günü pastasının üflenmesi yüzlerce yıllık bir tarihe sahip. İşte nice medeniyette doğum günlerinin vazgeçilmezi olan doğum günü pastası hakkında bilgiler!

Doğum günü pastası terimi, dünyanın en önemli sözlüğü olan Oxford Sözlüğü’ne 1785 yılında girmiş. Yani doğum günü pastası nereden bakılırsa bakılsın en az 200 yıllık bir geçmişe sahip ama işin aslı böyle değil. Çünkü yapılan araştırmalar doğum günü pastası üfleme geleneğinin 13. Yüzyıl Almanya’sına kadar uzandığını gösteriyor. Hatta o günlerde doğum günleri şafak vaktinden güneş doğana kadar bir festival havasında kutlanıyormuş. Doğum günü pastasının üzerindeki mumlar ise sabahtan akşam yemeğine kadar yanar halde bırakılıyor ve mum tükendikçe yenileniyormuş.

Pek çok kültürde doğum günü pastasının üzerine ekstra bir mum konuluyor ve bununla doğum günü sahibine iyi şans geleceğine inanılıyor. Ortaçağa kadar uzanan mum üfleme geleneğindeki mumlar, hayat ışığı anlamına geliyor. Bir de işin kötü şans tarafı var. Eğer doğum günü pastası pişirilme esnasında düşerse, bu durum doğum günü sahibinin talihsiz bir sene geçireceği anlamına geliyor. Bununla birlikte doğum günü pastasının genel olarak yuvarlak formda dizayn ediliyor. Bu yuvarlak form ise hayat döngüsünü simgeliyor ve yeni yaşta hayatta yeni bir başlangıç yapıldığına işaret ediyor. Farklı dillere tercüme edilen Happy Birthday To You doğum günü şarkısının ise 1900’lü yıllardan beri kutlamalarda söylendiği ifade ediliyor.

14 yorum:

 1. Ne güzel bilgiler. Bir doğum günü pastasının bu denli bir hikayesi olduğunu bilmiyordum. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ne çok anlamlar yüklenmiş doğum günü pastasına tarihten bu güne değil mi.::)
   Sevgiler..

   Sil
 2. Doğum günü pastası hakkında hiç duymadım bilgiler.Nasıl da güzel hikayesi varmış.Özellikle yuvarlak doğum günü pastasının hayat döngüsünü simgelemesi ne kadar da doğru.Her yeni yaşta yeni bir başlangıç.Herkese sağlıklı,mutlu yıllar dileyelim öyleyse :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pastanın üzerine şans getirmesi için ekstradan bir mum koyulması da çok güzel bir gelenek..
   Çok teşekkür ederim..
   Sevgiler..:)

   Sil
 3. ilginç bilgiler,
  paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir bilgi olmuş ellerinize sağlık.... kibar

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bilgiler vermişsiniz Tesekürler.

  YanıtlaSil
 6. Emeğine sağlık çoğunu sayende öğrendim.

  YanıtlaSil
 7. Ilginçmis bilmiyordum bu bilgileri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eksta bir mum koyularak bunun şans getireceğine inanılması da bana ilginç geldi.
   Çok teşekkürler..
   Sevgiler..

   Sil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar