17 Temmuz 2015 Cuma

Ana Sayfa » , » Ramazan Bayramının Anlamı

Ramazan Bayramının Anlamı

17 Temmuz 2015 Cuma
ramazan bayramının anlamı
Ramazan ayı boyunca oruç tutarak, iman ederek Rabb'in rızasını; yardımlaşarak, fitre-zekat vererek kulun rızasını kazanmak, bayramla neticeleniyor dinimizde. Ramazan bayramının anlamı, bir açıdan bakınca bir ay boyunca tutulan oruç ibadetini yerine getirmenin sevici; bir açıdan bakınca da bir arada olmak, büyüklerin gönlünü, küçüklerin sevgisini kazanmaktır.

Bayram ziyaretleri ile belki iş-güç yoğunluğundan, belki de uzak olmaktan dolayı bir araya gelemeyen dostar, akrabalar görüşme fırsatı bulur. Küçüklere bayram harçlıkları, şeker verip sevindirilir. Büyükler ziyaret edilerek gönülleri alınır. Dargınlıklar unutulur. İmkan yettiğince hediyeleşilir.

Bayram günü erken kalmak, temiz giyinmek, bayram coşkusunu önce aile içinde sonra da konu-komşu, akraba ile yaşamak, kapı çalan çocukları şeker ve harçlıkla sevindirmek bayramın ruhunu yaşamak ve yaşatmak için yapılabilecek şeylerdir. Ramazan ayı boyunca olduğu gibi Ramazan Bayramında da yoksul kimseler unutulmamalı, incitmeden ve göstermeden yardımlar yapılmalıdır. Zaten bayramlar dinimizin bizlere sağladığı iman-ibadet-yardımlaşma-dayanışma zincirinin bir halkasıdır.

Ramazan bayramının anlamını, unutulmaya yüz tutan değerleri gelecek nesillere aktarmak ve yaşatmak, bugünün yetişkinlerinin borcudur. Gerek milli gerekse dini değerlerimize sahip çıkıp onları yaşatırsak daha güçlü ve daha sağlam oluruz. Biz çocuklarımıza öğretelim ki, onlar da kendilerinden sonra gelen kuşaklara öz değerlerimizi aktarabilsinler.

Bayramın tüm dünyaya huzur, sağlık, güven, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum. Bayramınız kutlu olsun. Sevgiyle kalın.

32 yorum:

 1. Eskiler de olduğu gibi değil artık :(( ziyaretler den çok tatil için uzaklaşma dönemi gibi oldu.Özellikle mahalle ortamından uzak binalaşmanın arttığı kesimler de neredeyse hiç kalmamış gibi.
  Şükür biz hala kırıntıları da olsa yaşatılan bir mahalledeyiz akrabalar hep uzaklar da biz de komşularımızla bayramlaşacağız inş.:))
  Tüm sevdiklerinle çok güzel nice bayramlarınız olsun canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahalle ortamında bayramın havası daha güzel koklanabiliyor.. Bu açıdan çok şanslısınız..Maalesef bayramlar eskisi gibi değil...Burada bizlere çok görev düşüyor... Bayramınız kutlu olsun. Sevgiler..:)

   Sil
 2. İnsanlığımızdan ve değerlerimizden ödün vermediğimiz , nice güzel bayramlara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum size.. İnsanı insan yapan zaten içimizdeki insanı vasıflarımız ve özdeğerlerimizdir... Onlara sahip çıktığımız sürece varız... Nice mutlu bayramlar dilerim.. Sevgiler..:)

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. Size de mutlu, sağlıklı bayramlar dilerim.. Sevgiler..:)

   Sil
 4. Belki de diğer zamanlarda tatil yapabildiğimizden kimseyi suçlamak istemem ben ama bayramlarda aile ziyareti vazgeçilmezimiz bizim...Güzel bayramlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aile ziyaretleri bayramın en önemli parçasıdır zaten. Mümkünse bu bayram ruhundan kopmamak gerek.. Bayramınız kutlu olsun. Sevgiler..:)

   Sil
 5. Canım yuregimize dokundun. Sağolasın. Sana da sevdiklerinle iyi bayramlar. Bayram her zaman çocuklara ve çocukluğumuz a güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. Sizin de bayramınız kutlu olsun... Çocukluğumuzun bayramlarının, çocuk sevinçleriyle hep sürmesi dileğiyle... Sevgiler..:)

   Sil
 6. Canım çok güzel bir tazı olmuş tam zamanında.Ellerine sağlık.Bayramın kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Sizin de bayramınız kutlu olsun.. Mutluluk, huzur, sağlık dolu bayramlar dilerim.. Sevgiler..:)

   Sil
 7. Unutulmaya yuz tutmus degerlerimizin zaman zaman hatirlatilmasi gerek, cok guzel anlatmissin Nahidecim emegine saglik...

  Nice mutlu bayramlar dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O değerlere sahip çıkmalıyız, yaşatmalıyız.. O güzel bayram kokuları hiç eksilmesin hayatımızdan.. İyi bayramlar..:)

   Sil
 8. Hayırlı güzel bayramlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.. Size de hayırlı, sağlıklı, mutlu bayramlar dilerim...Sevgiler..:)

   Sil
 9. Nice güzel bayramlara erişmek dileğiyle! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah.... Mutlu bayramları hep birlikte karşılayalım, yaşayalım... Sevgiler..:)

   Sil
 10. Aynen bazi degerler yitirilmemeli, o zaman anlamli olur bauramlarimiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bayramları çok severim.. Çok hassasımdır bayramlar konusunda.. Gelenekçiyim bu konuda... Mutlu bayramlar dilerim... Sevgiler..:)

   Sil
 11. Çok güzel ifade etmişsiniz, tüm İslam aleminin bayramı huzurla geçirmesini dilemekten başka üzerine ekleyecek bir şey gelmiyor aklıma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim... İslam aleminin huzurla karşılayacağı bayramlar umut ediyorum... Hiç kan akmayan..:(

   Sil
 12. Merhaba... Nahide han. Bayramı ve değerlerimizi ne güzel anlatmışsınız:) Yüreğinize sağlık. Nice bayramlarınız olsun, sevdiklerinizle inşallah:)
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim... Sizin de bayramınız kutlu olsun.... Değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Yoksa gelecek nesiller içi boş kavramlar arasında kaybolup gidecekler..

   Sil
 13. Bayram çoşkusu çocukluğumuzda kaldı, betonlaştık ve bayramlaşmayı unuttuk.. İyi bayramlar... Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef betonlar ve teknoloji bayramlarımızı çaldı. Ama benim her şeyin hakettiği değere kavuşacağına dair umudum var.. Size de iyi bayramlar dilerim.. Sevgiler..:)

   Sil
 14. Bayramlarda, daha çok tüm aile bir arada, neşeli sofralarda geçirmeyi tercih ediyoruz ailecek. Hepimizin bir araya gelebildiği sayılı günlerden biri oluyor aynı zamanda.Size de iyi bayramlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel değil mi hep birlikte olmak.. Aslında bayramların anlamı da bu değil mi...Mutlu bayramlarınız olsun. Sevgiler..:)

   Sil
 15. Ben ankara'da kocaman ailemle bayram kjtlamayı çok özledim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel olurdu değil mi..:) İnşallah özlediğinize kavuşursunuz..Sevgiler.:::)

   Sil
 16. geçti ama ben ancak bakabiliyorum postlara iyi bayramlar yine de :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim.. Mutlu bayramlar görelim inşallah..:) Sevgiler..:)

   Sil

Değerli Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.

Sosyal Ağlar